Ogniwo słoneczne, OZE, panel fotowoltaiczny

Regulator ładowania PWM czy MPPT różnice w działaniu

Regulator ładowania jest niezbędny dla prawidłowej pracy systemu solarnego. Pilnuje, żeby nie doszło do przeładowania oraz nadmiernego rozładowania akumulatora, co w krótkim czasie skończyłoby się jego zużyciem i wymianą na nowy. Na rynku jest dostępne dwa rodzaje regulatorów PWM oraz MPPT. Zasadnicza różnica między nimi to efektywność w pozyskiwaniu energii z paneli fotowoltaicznych.

PWM vs MPPT – zasada działania

Zasada działania regulatora PWM
Regulator działa bardzo prosto, utrzymuje na ogniwie słonecznym takie samo napięcie, jakie jest w danej chwili na akumulatorze. W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych będzie to pomiędzy 10,8 V a 14,4 V.

Zasada działania regulatora MPPT
Prawidłową pracę regulatorowi zapewnia technologia MPPT (ang. Maximum power point tracking), czyli śledzenie (i utrzymywanie) maksymalnego punktu mocy na panelu solarnym. Algorytm stale mierzy napięcie i natężenie prądu płynącego z panela, na ich podstawie wyznacza i utrzymuje napięcie (V), przy którym ogniwo daje najwięcej prądu (A), co skutkuje uzyskaniem najwyższej chwilowej mocy (W) według wzoru V x A = W
Następnie regulator dostosowuje napięcie do takiego, jakie wymaga dany typ akumulatora, w tym wypadku ponownie 10,8 V a 14,4 V.

Jak nie dać się nabrać na fałszywy regulator MPPT

Przeglądając oferty regulatorów widać dwie zasadnicze różnice pomiędzy PWM a MPPT, są to cena i rozmiar. Bardziej skomplikowany w budowie MPPT musi swoje kosztować i ważyć, a przetwornica w nim zawarta potrzebuje dużego radiatora do chłodzenia. W internecie pojawiają się oferty tanich regulatorów MPPT, które do złudzenia przypominają PWM. Nie dajcie się nabrać, jak nie jesteście pewni, czy to rzeczywiście MPPT, poszukajcie informacji na forach specjalistycznych np. na tym: elektroda.pl-energia odnawialna