Panel fotowoltaiczny, miernik uniwersalny, termometr elektroniczny, sprawdzanie ogniwa słonecznego

Sprawdzanie paneli fotowoltaicznych domowym sposobem

Kupując panele fotowoltaiczne, zwłaszcza używane, warto jest je sprawdzić przed montażem. Ogniwa w fabryce są testowane na stanowisku pomiarowym, w którym są odwzorowane warunki nasłonecznienia 1000 W/m2, oraz temperatura 25oC. W trakcie prac przy stelażu na dachu trafił się słoneczny i chłodny dzień. Przygotowałem miernik uniwersalny, termometr i jeden panel, na którym wykonałem pomiar.

Przygotowania

Panel słoneczny Resun 315W ustawiony pod optymalnym kątem
fot. bialaenergia.pl

Najpierw ustawiłem panel, tak, żeby promienie słoneczne padały na niego pod kątem prostym. Posłużyłem się do tego celu stojakiem na ręcznik papierowy, przykleiłem go do powierzchni panela i przestawiałem, do momentu, aż stojak nie dawał cienia. Oczywiście stojak odkleiłem na czas pomiarów, panel nie może być niczym przysłonięty. Następnie wziąłem termometr elektroniczny, którego czujnik przykleiłem od dołu. Poczekałem kilka minut, aż panel się nagrzeje, a temperatura ustabilizuje i podpiąłem końcówki pomiarowe pod złącza panela.
Panel solarny Resun 315W, puszka z kablami
fot. bialaenergia.pl

Pomiar napięcia

Pomiar napięcia obwodu otwartego (Voc) panelu słonecznego
fot. bialaenergia.pl

Pierwsze zmierzyłem Napięcie Obwodu Otwartego (Voc)

Pomiar natężenia

Pomiar prądu zwarciowego (Isc) panela fotowoltaicznego
fot. bialaenergia.pl

Następnie Prąd Zwarciowy (Isc)

Podsumowanie

Panel fotowoltaiczny Resun 315W tabliczka znamionowa, naklejka z parametrami
fot. bialaenergia.pl

Pomiary odbiegają nieco od wartości, które są podane na tabliczce znamionowej, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że nie były to warunki laboratoryjne, a miernik też do dokładnych nie należy. Wcześniej sprawdzałem w ten sam sposób używane panele, pomiary również różniły się nieco od nominalnych. Ogniwa te od kilku lat grzeją wodę w instalacji off-grid, w słoneczne i chłodne dni oddają 100% mocy na grzałkę. Ten panel jest nowy, gdy to piszę, instalacja pracuje od dwóch miesięcy, z 3150W mocy, najwyższą wartość, jaką zobaczyłem na wyświetlaczu falownika, to 3400W, więc jest ok.

Na koniec

Termometr elektroniczny wskazujący temperature paneli słonecznych
fot. bialaenergia.pl

Jeszcze na koniec zdjęcie wykonane w tym samym czasie co pomiary, termometr podpięty pod panele na dachu pokazuje 40oC, w tym czasie temperatura w cieniu wynosiła 20oC. Widać jak bardzo nagrzewają się ogniwa zamontowane na dachu, a im wyższa temperatura, tym mniejsza moc. W letnie upały, gdy temperatura na dworze wynosi 30oC, na panelach dochodzi do 70oC. Warto tu wspomnieć o zachowaniu wystarczającego odstępu pomiędzy panelami a powierzchnią dachu, celem dobrej wentylacji.