Analogowy licznik energii elektrycznej, licznik pradu

Taryfy prądu – co się kryje pod oznaczeniami

Zmiana taryfy prądu na taką, która jest najlepiej dostosowana do naszego stylu życia i potrzeb może przynieść wymierne oszczędności. Zanim zdecydujesz się na ten krok, zapoznaj się z podstawowymi taryfami energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Szczegółowe informacje i ceny znajdziesz na stronie swojego sprzedawcy energii.
Gospodarstwa domowe, czyli odbiorcy indywidualni korzystają z taryf oznaczonych literą G.
Pierwsza cyfra, to moc umowna, w tym przypadku zawsze to będzie 1.
Druga cyfra oznacza liczbę stref czasowych, o różnych stawkach za pobraną energię.
Ostatnia, mała litera zazwyczaj oznacza dni tygodnia, w których mniej płacimy za prąd np. w – weekend, n – niedziela.

G11

Taryfa ze stałą ceną prądu przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Najbardziej popularna taryfa, włączasz co chcesz i kiedy chcesz, nie zastanawiając się, ile zapłacisz. Najlepszy wybór dla osób prowadzących nieregularny tryb życia oraz z dla gospodarstw, w których mieszka wiele osób, a każdy ma inne potrzeby.

G12

Najprostsza z taryf dwustrefowych, tańszy prąd jest nocy oraz przez 2 godziny w południe (każdy operator inaczej wyznacza godziny). Przyjęło się, że ta taryfa jest wyłącznie dla osób ogrzewających prądem. Przy odrobinie samodyscypliny, dzięki tanim godzinom nocnym można dużo zaoszczędzić, grzejąc wtedy wodę na kąpiel, używając pralki oraz zmywarki.

G12w

Taryfa dwustrefowa, w której z tańszego prądu można korzystać również w weekendy. Więc jeśli pracujesz cały tydzień, a w sobotę znajdujesz dopiero czas na pranie i sprzątanie, a potem oglądasz do późna telewizor, to coś właśnie dla Ciebie. Gdy zamiast w występuje n, tańszy prąd jest tylko w niedzielę.

G13

Taryfa z trzema strefami o różnych cenach, tutaj indywidualnie należy sprawdzić, w jakich godzinach Twój operator oferuje tańszy prąd. Jeśli akurat wtedy najwięcej przebywasz w domu, warto się nad nią zastanowić.